Svaz vinařů zahájí výběr Vinařství roku 2019

30. 8. 2019

Svaz vinařů zahájí výběr Vinařství roku 2019

10. ročník prestižní soutěže Vinařství roku odstartuje již 9. září. V úvodní fázi výběru nejlepšího vinařství probíhají nominace do soutěže. Přihlášená vinařství budou rozdělena do třech kategorií – malé, střední a velké vinařství a následně odborná komise vybere ta nejlepší jako vítěze jednotlivých kategorií a z nich také absolutního vítěze, který obdrží titul Vinařství roku 2019.

10. ročník prestižní soutěže Vinařství roku odstartuje již 9. září. V úvodní fázi výběru nejlepšího vinařství probíhají nominace do soutěže. Přihlášená vinařství budou rozdělena do třech kategorií – malé, střední a velké vinařství a následně odborná komise vybere ta nejlepší jako vítěze jednotlivých kategorií a z nich také absolutního vítěze, který obdrží titul Vinařství roku 2019. Vinařství roku pořádá Svaz vinařů ČR za finanční podpory Vinařského fondu.

Soutěž Vinařství roku je rozdělena do třech fází. V první fázi budou probíhat nominace, které budou ukončeny 9. října.  Nominovat jednotlivá vinařství mohou vinařské spolky a sdružení, nebo se mohou vinařství nominovat sama, pokud ovšem plní veškeré povinnosti dané vinařským zákonem.

Následně bude nominované hodnotit porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury nebo designu. Toto hodnocení zúží počet nominovaných na finálových devět – 3 malá vinařství (do 50.000 litrů/rok), 3 střední (50.001 – 250.000 litrů/rok) a 3 velké vinařství (nad 250.000 litrů/rok).

V konečné třetí fázi posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.

Celý proces hodnocení bude završen 30. ledna, kdy budou na brněnském výstavišti v Pavilonu A3 oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství za záslužné počiny, a především vítězové ve třech soutěžních kategoriích a absolutní vítěz Vinařství roku 2019. Slavnostní vyhlášení bude opět moderovat pan Marek Eben.