Vinařství roku zná devět finalistů. O vítězi může nově hlasovat i veřejnost

Vinařství roku zná devět finalistů. O vítězi může nově hlasovat i veřejnost

DENÍK

Letošní ročník soutěže Vinařství roku zná devítku finalistů. Vinařství budou letos poprvé rozdělena do tří kategorií podle velikosti své produkce. Výsledky prestižní vinařské soutěže budou vyhlášeny 27. března v pražském Veletržním paláci. Vítěze letos nově spoluurčí svými hlasy veřejnost, informovali dnes pořadatelé soutěže. Loni soutěž vyhrál Znovín Znojmo.

Proti předchozím letům byl letos upraven také systém hodnocení. Letos se do něj zapojí více odborníků z okruhu vinařů, pedagogů, sommelierů, novinářů či obchodníků. Z hodnocení 18 nezávislých osobností vzešel v uplynulém týdnu žebříček firem, z nichž se vždy tři probojovaly do finále kategorie.

„Chceme poskytnout rovné šance všem vinařstvím, právě s přihlédnutím k jejich velikosti,“ uvedl prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray. „Do letošního ročníku mohli navrhnout k přihlášení vinařství jednak oborové organizace a vinařské spolky, ale opět měla možnost zaslat přihlášku i samotná vinařství,“ dodal. Celkově bylo do soutěže letos přihlášeno 27 firem.

Vinařství roku se odlišuje od ostatních vinařských soutěží v zemi, při nichž mezi sebou většinou jednorázově zápolí vzorky vín. Při soutěži je totiž posuzována celoroční práce podniku, který je navíc hodnocen podle řady kritérií. Podle Nyitraye se vítězem zjednodušeně řečeno stává to vinařství, které produkuje nejlepší víno a zároveň je nejlépe řízeno.

Absolutního vítěze soutěže letos spoluurčí veřejnost svým hlasováním v soutěži „Mediatel Vindemia publica 2013″. Titul Vinařství roku získá ten z vítězů jednotlivých tří kategorií, který zároveň dostane nejvíce hlasů od veřejnosti. Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, podporuje ji také Vinařský fond.

Kategorie MALÁ VINAŘSTVÍ (produkce do 50.000 l)

  •  Vinařství Glosovi
  •  Víno J.Svátek
  •  Vinařství Proqin,s.r.o.

Kategorie STŘEDNÍ VINAŘSTVÍ (50.001 až 250.000 l)

  •  Moravíno, s.r.o
  •  Sonberk, a.s
  •  Vinařství Vladimír Tetur

Kategorie VELKÁ VINAŘSTVÍ (produkce nad 250.000 l)

  •  Vinné sklepy Valtice,a.s.
  •  Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o
  •  Znovín Znojmo, a.s.