30. 11. 2016 – PRAVIDLA PRO NOMINACI VINAŘSTVÍ BYLA UPRAVENA

30. 11. 2016 – PRAVIDLA PRO NOMINACI VINAŘSTVÍ BYLA UPRAVENA

06

Pro ještě větší transparentnost a rozšíření možnosti zúčastnit se soutěžního boje, byla pro 8. ročník upravena pravidla pro nominaci jednotlivých vinařských společností.

V první fázi budou nově nominována všechna moravská a česká vinařství, která na špičkových tuzemských a zahraničních soutěžích dosáhla na nejvyšší umístění, a získala tak zlatou nebo stříbrnou medaili.

Následovat bude výběr finalistů. Na základě hodnocení provedeného širší skupinou složenou ze stovky zástupců širší odborné veřejnosti se v březnu počet nominovaných zúží na finálovou devítku, tedy tři vinařské společnosti v kategoriích malé, střední a velké vinařství.

Ve třetí fázi, která probíhá v květnových termínech, posoudí odborníci přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria. Odborná komise složená ze zástupců vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství a designu zhodnotí u jednotlivých vinařství objektivní a subjektivní kritéria jejich činnosti. Celkově tak budou ohodnoceny aktivity uskutečněné v uplynulém roce a vybráni vítězové v kategoriích malé, střední a velké vinařství.

Završením celého hodnotitelského procesu je slavnostní galavečer, na němž jsou udělována ocenění výhercům ve třech soutěžních kategoriích, a na závěr je vyhlášen absolutní vítěz prestižního titulu Vinařství roku 2017. O zisku tohoto titulu rozhoduje stejně jako v předchozích letech opět široká veřejnost. Lidé budou vybírat ze všech devíti nominovaných vinařství a v průběhu dubna a května pro ně hlasovat. Titul Vinařství roku bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií (malé vinařství, střední vinařství, velké vinařství), které při hlasování získá od veřejnosti největší počet hlasů.