POROTA VYRAZÍ PŘÍŠTÍ TÝDEN HODNOTIT FINALISTY VINAŘSTVÍ ROKU

POROTA VYRAZÍ PŘÍŠTÍ TÝDEN HODNOTIT FINALISTY VINAŘSTVÍ ROKU

Ve dnech 3. – 4. května navštíví odborníci devítku vinařských společností, které se letos ucházejí o titul Vinařství roku. Porota si během dvou dnů prohlédne jednotlivá moravská vinařství a v závěru druhého dne rozhodne, kdo se 2. června v Brně stane vítězem v kategorii malé, střední a velké vinařství.  Absolutního vítěze soutěže, kterou již 7. rokem vyhlašuje Svaz vinařů ČR, potom spoluurčí svými hlasy veřejnost.

Přestože do vyhlášení výsledků zbývá ještě více než měsíc, o úspěchu finalistů v soutěži Vinařství roku se rozhodne již za pár dnů. Sedmičlenná porota se začátkem příštího týdne vydá do Vinařství Jakub Šamšula z Čejkovic, Vinum Moravicum v Bzenci, do vinařství Víno Jan Stávek v Němčičkách, do popických firem Gotberg a Sonberk, do žádovického Vinařství Štěpán Maňák, do společností Chateau Valtice, Šlechtitelské stanice Velké Pavlovice a Zámeckého vinařství Bzenec.

Při hodnocení každého vinařství navštíví vždy nejen jeho provoz, ale namátkově i vybranou vinici. „Všichni vinaři dostanou na prezentaci svého vinařství stejný časový limit max 90 minut a bude jen na nich, jakým způsobem se porotě představí,“ uvádí Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů ČR a dodává: „Díky návštěvě jednotlivých vinařství je mohou odborníci posuzovat komplexně, čímž se Vinařství roku odlišuje od jiných tuzemských soutěží.“

Odborníci budou přidělovat jednotlivým finalistům body, a to nejen za objektivně měřitelná kritéria (úspěchy vinařství v soutěžích, účast na veletrzích, produkce vína apod.), ale subjektivně je ohodnotí i za inovace ve vinohradnictví a vinařství, zapojení podniku do výzkumné práce, agroturistiku, marketing a mediální výstupy vinařství, kvalitu webové prezentace apod.

Výsledky soutěže budou letos nově zveřejněny v pozdějším termínu, a to 2. června 2016 v Městském Divadle v Brně. Mění se totiž nejen datum konání akce, ale poprvé v historii soutěže se vyhlášení přesouvá do moravské metropole. „Vinařství roku se letos stalo součástí velkého projektu Wine Weekend Brno, který od 2. do 5. června zaplní moravskou metropoli kvalitním vínem a špičkovou gastronomií,“ upřesňuje Tibor Nyitray.

 

Nově také o výběru finálové devítky rozhodovaly 4 komise odborníků. Každá z nich byla složena ze tří nezávislých významných osobností, které posuzovaly kritéria jako úspěchy vína ve vinařských soutěžích, prezentaci v online prostředí, naplňování hodnot značky „Vína z Moravy, vína z Čech“ a obalový design.

 

Co ale jako v předchozích letech zůstává, je skutečnost, že vítěze letošního ročníku Vinařství roku opět spoluurčí široká veřejnost svým hlasováním v soutěži Hlas veřejnosti.  Lidé mohou vybírat právě z devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím internetu na www.vinarstviroku.cz nebo pomocí sms jim až do 27. května zasílat své hlasy.

 

Titul Vinařství roku bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií, které při hlasování veřejnosti získá největší počet hlasů od veřejnosti.

 

Soutěž Vinařství roku vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje, hlavních partnerů Karlovarská korunní s.r.o., KPMG, Česká pojišťovna a Mediatel spol. s r.o.

 

SLOŽENÍ ODBORNÉ POROTY

 

Mojmír Baroň, Ph.D.

enolog, působí na ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Brno v Lednici

František Mádl

enolog, Vinařství Malý vinař, Velké Bílovice

Roman Novotný

sommelier, pravidelně zasedá v porotách při hodnocení vína

Bronislav Pavelka

vedoucí oddělení kontroly vína Státní zemědělské a potravinářské inspekce

Michal Šetka

publicista – enonovinář, degustátor

Radana Vítková

novinářka a vydavatelka časopisu Víno a styl

Jana Zielinski

ředitelka a zakladatelka DesignBloku

HARMONOGRAM HODNOCENÍ FINALISTŮ

 

3.5. 2016

08.00 – 9.30 hodnocení a prohlídka vinařství Jakub Šamšula – Čejkovice

10.00 – 11.30 hodnocení a prohlídka vinařství Gotberg, a.s. – Popice

12.00 – 13.30 hodnocení a prohlídka vinařství SONBERK, a.s. – Popice

14.30 – 16.00 hodnocení a prohlídka vinařství J. Stávek, Němčičky

17.00 – 18.30 prohlídka a hodnocení Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, a. s.

 

4.5. 2016

8.00 – 9.30 prohlídka a hodnocení vinařství Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice, a.s.

10.30 – 12.00 prohlídka a hodnocení vinařství Štěpán Maňák, Žádovice

14.00 – 15.30 prohlídka a hodnocení vinařství Zámecké vinařství Bzenec, a. s

15.45 – 17.15 prohlídka a hodnocení vinařství Vinum Moravicum, Bzenec 

 

Celá tisková zpráva ke stažení ZDE