2.6.2016 – OCENĚNÁ VINAŘSTVÍ ROKU 2015

2.6.2016 – OCENĚNÁ VINAŘSTVÍ ROKU 2015

Ve finále soutěže Vinařství roku 2015 se utkali Jakub Šamšula vinařství, Vinum Moravicum, Víno J. Stávek, Gotberg, Sonberk, Vinařství Štěpán Maňák, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Šlechtitelská stanice Velké Pavlovice a Zámecké vinařství Bzenec. Rovnou šanci uspět měla letos opět všechna vinařství, protože se soutěžilo ve třech kategoriích dle velikosti. A jak to vše letos dopadlo?

Vinařství roku 2015
Zámecké vinařství Bzenec
Hlas veřejnosti 2015
Zámecké vinařství Bzenec
Vítěz kategorie velkých vinařství
Zámecké vinařství Bzenec
Vítěz kategorie středních vinařství
Sonberk
Vítěz kategorie malých vinařství
Víno J. Stávek

 

CENA prof. VILÉMA KRAUSE (významné vinařské osobnosti s celoživotním přínosem pro tento obor)

Ivan Váňa

Zemědělský inženýr Ivan Váňa spojil téměř celou svou profesní dráhu s vinicemi na Mostecku, jeho srdeční záležitostí byla oblast Chrámce, na která vysazoval své první vinohrady. Po revoluci a po nelehkých začátcích vznikla soukromá firma, která nyní nese název České vinařství Chrámce a je rodinným podnikem. Ivan Váňa byl vždy vizionářem a jeho vize se postupem času naplňovaly. Ocenění Viléma Krause je tak symbolickým uznáním jeho dlouholetých zásluh v oblasti českého vinařství.

 

Enolog roku 2015 (enolog – mladý vinař do 38 let včetně):

Ing. Jan Bezchleb z vinařství Vinum Moravicum

Patří dlouhodobě k výrazným vinařským odborníkům, zejména mezi menšími producenty a tradičními rodinnými vinaři. Jeho filozofií je tvořit víno s co největším důrazem na jeho přirozenost a nezaměnitelný výraz.  Víno a vinařství obecně propaguje osobním přístupem s důrazem na tradici regionu.

 

Počin roku 2015

senátor Jan Hajda

Cena za mimořádnou a aktivní podporu při legislativním procesu přípravy novely vinařského zákona v rámci boje proti černému trhu s vínem v ČR.