16.3. – ODSTARTOVAL 7. ROČNÍK VINAŘSTVÍ ROKU

16.3. – ODSTARTOVAL 7. ROČNÍK VINAŘSTVÍ ROKU

Sedmý ročník soutěže o titul Vinařství roku 2015, pořádané Svazem vinařů ČR, letos čeká několik zásadních změn. V těchto dnech zasednou odborníci, kteří vyberou ty nejlepší vinařské společnosti do třech kategoriích – malé, střední a velké vinařství. V nichž se následně utkají o prestižní titul Vinařství roku 2015. Výsledky budou vyhlášeny na slavnostním večeru 2. června v Brně.

Nejvýraznější změnou je přesun vyhlášení vítězů prestižní vinařské soutěže Vinařství roku z hlavního města do moravské metropole. „Slavnostní galavečer se tak stane součástí rozsáhlého projektu Wine Weekend Brno. Změní se proto i datum jeho konání, z měsíce března je termín posunut na 2. června“, uvádí prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray a dodává: „Novinkou je také stanovení 4 odborných komisí, které určí devět nominovaných vinařství, 3 z každé kategorie, ze seznamu přihlášených účastníků“.

Sestavení jednotlivých komisí respektuje odbornou oblast zájmu, kterou budou vybraní odborníci posuzovat. Hodnotící kriteria pro jednotlivé komise jsou sestaveny následovně: Úspěchy vína v Národní soutěži vín – Salon vín a na zahraničních soutěžích podporovaných Vinařským fondem ČR. Touto částí se bude zabývat komise č. 1  sestavená ze sommelierů, profesionálů ze segmentu Horeca a obchodníků s vínem. Druhá komise má na starost prezentaci vinařství v online prostředí, kterou posoudí marketingoví a PR specialisté společně s novináři. Obalový design bude hodnotit třetí komise složená z design specialistů a zástupců reklamních agentur a konečně čtvrtá komise posoudí míru naplňování hodnot značky „Vína z Moravy, vína z Čech“. Dané kritérium je úzce spjato s parametry jako jsou produkce vína výhradně z vlastních vinic a výhradně z hroznů původem z České republiky, specifické označení produktů touto ochrannou známkou apod. Komisi, jež bude posuzovat čtvrtou oblast, vytvoří vybraní vinaři a vinohradníci ze Svazu vinařů ČR. Každá výše uvedená hodnotící komise bude zastoupena 3 osobnostmi.

Finálová devítka nominovaných vinařství bude zveřejněna začátkem dubna v Praze. Poté začne druhé kolo hodnocení, kdy speciální odborná komise navštíví jednotlivá vinařství. Budou zde komplexně posuzovat jejich činnost v uplynulém roce a vyberou vítěze v kategoriích malé, střední a velké vinařství. Porota složená ze zástupců vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného školství, enogastronomie, somelierství a odborného tisku zhodnotí u jednotlivých vinařství objektivní a subjektivní kritéria jejich činnosti.

Náročný a důkladný systém posuzování soutěžících značí, že na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR, je soutěž o titul Vinařství roku postavena na komplexním posuzování vinařských společností. Tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. Zisk titulu je poté prestižním symbolem, který ukazuje na vysokou kvalitu samotného produktu i celého procesu výroby, jež za ním stojí. „Pro výherce pak umístění v této soutěži představuje určitý náskok před konkurencí, pro zákazníka je to znak vinařské společnosti dbající na všechny stránky výroby i svého dobrého jména,“ uvádí Tibor Nyitray a dodává: „Výherce kromě titulu získá i unikátní příležitost k budování image značky mezi odbornou i širokou veřejností a navíc může své produkty prezentovat i na dalších brněnských vinařských akcích.“

Novinkou tohoto ročníku je totiž zařazení slavnostního galavečera Vinařství roku do série prestižních vinařských akcí, aby se tak stal součástí přehlídky nejlepších vín a gastronomie v Brně. Projekt Wine Weekend Brno představuje setkání s tím nejlepším z moravské a české gastronomie v doprovodu vybraných tuzemských vín. Milovníci dobrého jídla a vína tak mohou navštívit:

Špilberk Food Festival – jedná se o 5. ročník přehlídky špičkové gastronomie propojené s kvalitním vínem konané v atraktivním prostředí hradu Špilberk,

Festival vína Petrov – v Kapucínských zahradách pod Petrovem se budou prezentovat nejlepší tuzemská vinařství,

Wine Picnic Vinařská– první ročník univerzitního festivalu vína pro studenty, který má za cíl skloubit prezentaci kvalitních vín se zábavnou edukací a doprovodným kulturním programem v prostředí zahrad vysokoškolských kolejí Vinařská.

O vítězích v kategoriích malé, střední a velké vinařství rozhodne v květnu odborná porota, hlavního vítěze však svými hlasy určí veřejnost hlasováním v kategorii „Vinařství roku – hlas veřejnosti“.

Držiteli titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Vinselekt Michlovský a.s., Bohemia Sekt, a.s., Malý vinař – František a Hana Mádlovi, Znovín Znojmo, a.s., Sonberk, a.s. a za rok 2014 Vinné sklepy Valtice, a.s.

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského  kraje.

 

Tisková zpráva je ke stažení ZDE ► TZ_ Vinarstvi roku 2015_020316